Divadlo & opera

STAVOVSKÉ DIVADLO

Stavovské divadlo, Ovocný trh 1, Staré Město, Praha 1
Metro: Můstek

Jedno z nejkrásnějších divadel v Evropě pyšnící se uvedením světové premiéry Donna Giovanniho, 29. října roku 1787, které dirigoval sám mistr W.A.Mozart osobně, následované operou La Clemenza Di Tito. Původně se divadlo jmenovalo Nosticovo, po šlechticovi, který byl odpovědný za jeho celkové zrekonstruování. Budova se později stala německým královským provinčním divadlem, zatímco dnes se soustřeďuje na balet a méně na pravidelná operní představení (včetně Dona Giovanniho).

OBECNÍ DŮM

Obecní Dům, Náměstí Republiky 5, Staré Město, Praha 1
Metro: Naměstí Republiky

Mnohými považován za nejlepší ukázku secesní architektury v Praze. Nachází se zde Smetanova síň, kde se konají velmi vážené koncerty, také během velmi známého festivalu Pražské jaro a Obecní dům je domovem Pražského Symfonického Orchestru. Uvádějí se zde díla od Strausse, Mozarta a Brahma a také Mendelssohna, Wagnera a Dvořáka.

NÁRODNÍ DIVADLO

Národní divadlo, Národni 2, Nové Město, Praha 1
Metro: Národní třída / tram 6, 9, 18, 22, 23

Vzestup národního cítění v 19. století byl z nemalé části zapříčiněn vlivem literatury, umění a hudby. Mezi významné osoby této doby se řadí např. Bedřich Smetana nebo Josef Zítek - architekt Národního divadla. Divadlo stojící jako důkaz vlny vlastenectví, které spojilo všechny vrstvy společnosti. Divadlo se pyšní interiérem tvořeným některými nejlepšími malíři a sochaři své doby s ohromně působivým foyer (dokončeným stropními malbami od Ženíška). V současné době se soustředí na českou operu od skladatelů jako Smetana a Dvořák, ale také na evropské autory - Verdi, Puccini, Bizet. Jsou zde také uváděna baletní představení - např. Zkrocení zlé ženy.

RUDOLFINUM

Alšovo nábřeží 12, Staré město, Praha 1
Metro: Staroměstská, tram 17, 18 to Staroměstská

Stejně tak jako je Rudolfinum architektonickým skvostem stejně tak je považováno za přední koncertní síň. Koncerty se pořádají v Dvořákově síni jako součást hudebního festivalu Pražské jaro zatímco tato síň je také domovem Českého filharmonického orchestru ( často uvádí díla Dvořáka a Smetany). Vysoká hudební profesionalita a levné lístky jsou kombinací pro památný večer, přičemž pro milovníky umění je v horním patře budovy dočasně umístěna výstava umění.

STÁTNÍ OPERA

Státní Opera, Wilsonova 4, Nové Město, Praha 1
Metro: Muzeum

Dům Pražské opery byl původně postaven jako německé divadlo a poprvé otevřel dveře veřejnosti v roce 1888. Déle jak 50 let uvádělo německy hraná představení, jako např. díla od J. Strausse, Mahlera, Seidla a Klemperera. Roku 1938 bylo divadlo prodáno státu, když propukla Druhá Světová Válka a během této doby bylo hráno jen několik koncertů. Po osvobození se divadlo přejmenovalo na 5. května. V roce 1992 se formálně stalo Státní Operou Praha a nastudovalo široký repertoár zahrnující Verdiho, Pucciniho, Mozarta, Dukase a J. Strausse. Bohatě zdobené v rokokovém a neorokokovém stylu zajisté vytvořené pro velké historické události a Státní Operu, ale také přístupné pro lid.

BERTRAMKA

Mozartova 169, Smíchov, Praha 5
Metro: Anděl / Tram 4, 6, 7, 9, 12, 16.

Velký skladatel W.A.Mozart pobýval v této vile z 18. století během jeho návštěv v letech 1787 - 1791. Vlastníci, manželé Duškovi přispěli k příchodu mistra do Prahy. Mozart zde dokončil partituru Dona Giovanniho a také skomponoval árii Bella mia fiamma pro paní Josefinu Duškovou. Bertramka nyní slouží jako Mozartovo museum a je místem pravidelných koncertů skladatelových děl.

ZRCADLOVÁ SÍŇ

Mariánské náměstí 4, Staré Město, Praha 1
Metro: Staroměstská / Tram 17, 18

Umístěný v rozlehlém Klementinu. Zrcadlová kaple zdobená štukem je využívána jako koncertní sál. Překrásná akustika, zlaté zdobení, zdi mají efekt mramoru a jsou zdobeny úchvatnou stropní freskou s výjevy ze života Pany Marie. Klementinum navštívil také W.A.Mozart a je zde rokokový sál s jeho portréty. Říká se, že každý milovník klasické hudby by měl navštívit Klementinum.

LOBKOVICKÝ PALÁC

Jirská 3, Hradčany, Praha 1
Metro: Malostranská, potom Tram. 22, 23.

Jeden ze čtyř Lobkovických paláců v Praze. Tento, v renesančním stylu z roku 1570, je nyní domovem výstavy Česká historie a je také příležitostně využíván pro klasické koncerty během celého roku.

KOSTEL SV.JAKUBA

Malá Štupartská, Staré Město, Praha 1
Metro: Náměstí Republiky

Ukrytý na dvoře za Chrámem Matky Boží před Týnem - kostel Sv. Jana je jednoduše přehlédnutelný, ačkoliv návštěvníci, kteří vyhledají tento mistrovský kousek ze 14. století jsou odměněni nejen krásnou gotickou architekturou ale především úrovní akustiky, která činí varhaní recitály nejlepší v Praze. Také vhodné pro chorály a nedělní mše.

KOSTEL SV.MIKULÁŠE

Malostranské náměstí, Malá Strana, Praha 1
Metro: Malostranská / Tram 12, 22.

Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně je barokním mistrovským dílem, které se pyšní nejhezčími kopulemi ve městě a má také vybavení pro pravidelné varhaní recitály a chorálové koncerty. Stojí za návštěvu!

DŮM U KAMENNÉHO ZVONU

Staroměstské nám. 13, Staré Město, Praha 1
Metro: Staroměstská / Tram 17, 18

Považován za nejstarší gotickou budovu v Praze - Dům U Kamenného Zvonu, který byl skvostně zrekonstruován, hostí odvážné výstavy moderního umění společně s koncerty a gregoriánskými chorály.

ALFRED VE DVOŘE

Františka Křížka 36, Holešovice, Praha 7
Tramvaj č. 1, 8, 25, 26

Stálému pražskému domovu alternativních / neverbálních představení Ctibora Turby, prohlašujícmu se "scénou určenou pohybu, vizuálnímu a experimentálnímu divadlu", se v posledních letech podařilo zajistit rostoucí nároky na finance. A i když to není každého šálek čaje, mimořádná představení a pojetí nutící k zamyšlení z něj dělají zajímavé místo k návštěvě.

ČERNÉ DIVADLO

Pařížská 4, Staré Město, Praha 1
Metro: Staroměstská

Černé divadlo, známé také jako divadlo Laterna Magika, je oblíbenou formou divadelního umění, které zahrnuje učínkující oblečené v černé proti černému pozadí (tudíž jsou nevditelní). Jinými slovy, jsou schopní s dechberoucími výsledky předvádět loutkové divadlo nebo pantomimu. Na světě pravděpodobně neexistuje město, ve kterém byste měli možnost shlédnout takovou podívanou, Černé divadlo je tedy vedoucím představitelem tohoto druhu umění.

TA FANTASTIKA

Karlova 8, Staré Město, Praha 1
Metro: Staroměstská

Dalším důležitým dějištěm pražského černého divadla je Ta Fantastika, dobře vedená scéna s uznávanou výbavou, inscenující adaptace známých dětských příběhů jako Alice v říši divů nebo Gulleverovy cesty. Ceny vstupenek jsou dost vysoké (hlavně kvůli poloze v centru), přesto tato podívaná určitě stojí za shlédnutí.

LATERNA MAGICA

Národní Třída 4, Nové Město, Praha 1
Metro: Národní Třída / Tram 6, 9, 17, 18, 22

Vizuálně ohromující multimediální technika kombinovaná s filmem a současným tancem poskytuje poutavé a imaginární myšlenky (obvykle) plnému a vnímavému publiku. Nachází se v Nové scéně (části Národního divadla).

NATIONAL MARIONETTE THEATRE

National Marionette Theatre, Žatecká 1, Praha 1
Metro: Staroměstská

Mozart zkomponoval speciálně pro Prahu „operu oper“ Dona Giovanniho, jejíž premiéru ve Stavovském divadle v roce 1787 sám dirigoval. Národní divadlo marionet dnes uvádí tuto vyjímečnou operu v unikátní verzi klasického loutkového divadla, ve stylových kostýmech a jevištním provedení velkých loutek. Tato produkce je oslavou Mozartovy doby a prostředí ve formě autentického představení z osmnáctého století. Představení se hraje v unikátním architektonickém prostoru ve stylu art deco a je nastudováno v původním italském jazyce. Délka představení včetně přestávky je 2 hodiny.

Nebylo přidání žádné ubytování do “Moje ubytování”

Kontaktujte nás

Možnost online platby

Online rezervace SLEVY